Logo

Філія

"ПІВДЕННА ЗАЛІЗНИЦЯ"

ПАТ "Укрзалізниця"

Мала Південна залізниця
Керівництво
Начальник
ШМОРГУН Вікторія Василівна
(057) 707-02-33
 
 
Контактна інформація
м. Харків, вул. Сумська, 81
(057) 707-02-33
(057) 707-02-32

Дитяча залізниця «Мала Південна» – центр виховання й підготовки майбутніх професійних кадрів Південної залізниці. Тут учні загальноосвітніх шкіл після вивчення теоретичного курсу на практиці ознайомлюються з основними залізничними спеціальностями: провідник пасажирського вагона, черговий по залізничній станції, диспетчер, помічник машиніста тепловоза, машиніст тепловоза та іншими.

Дитячу залізницю було відкрито 8 листопада 1940 року.

Рух на Малій Південній традиційно відкривається 1 травня й триває до кінця жовтня. Загальна довжина колії - 3, 6 км. Діють дві станції - Парк і Лісопарк, а також зупинна платформа «Меморіал».

Рухомий склад дитячої залізниці налічує: два потяги «Україна» і «Юність Південної», які складаються з шести вагонів: PAFAWAG і ПВ51 відповідно та два тепловози ТУ2-054 і ТУ7А-3198.

До 70-річчя Малої Південної відкрито музей історії дитячої залізниці, також побудовано охоронний залізничний переїзд і встановлено систему відеоспостереження, за допомогою якої контролюється проходження транспорту через переїзд і закриття шлагбаумів.

Біля каси для малечі збудовано дитячий та спортивний майданчики.

За навчальним корпусом для проведення теоретичних та практичних занять у гуртках залізничного профілю на станції Парк побудовано полігон, який обладнаний магістральним стрілочним переводом, переїздом і світлофорами із світлофорною сигналізацією.

Перегін Парк-Лісопарк розбито на три блок-дільниці й оснащено автоблокуванням і АЛСБ. Керування стрілками здійснюється централізовано. Малу Південну обладнано комплектом устаткування для комп'ютерного керування стрілками та сигналами.

На сьогоднішній день Мала Південна має сучасну навчальну базу для профорієнтаційної роботи з юними залізничниками: світлі навчальні кабінети зі змістовним наочним приладдям, навчальною літературою та оргтехнікою, сучасні робочі місця для проходження виробничої практики.

До 75-річчя заснування дитячої залізниці з ініціативи начальника Південної залізниці М.Г.Уманця реконструйовано центральну арку входу до Малої Південної, вдосконалено матеріально-технічну базу залізниці, а ще побудовано навіс над коліями на станції Парк.

На дитячій залізниці щорічно працює більше 70 гуртків юних залізничників, у яких навчається понад 1000 школярів, за 11 основними спеціальностями залізничного транспорту. Учбовий рік починається в листопаді й закінчується у квітні, коли юні залізничники після тестування одержують допуск на проходження навчально-виробничої практики, під час якої вони під наглядом інструкторів керують процесом перевезень, працюють провідниками, ревізорами, здійснюють маневрові роботи та управляють локомотивами.

За підсумками оглядів - конкурсів на кращу дитячу залізницю України Мала Південна сім разів поспіль посідала почесне перше місце.

Протягом року проводяться екскурсії з юними залізничниками до локомотивних депо, станцій, вагонних депо, колійних дільниць, до історичних місць Південної залізниці. З метою обміну досвідом здійснюються екскурсії на інші дитячі залізниці України, ближнього зарубіжжя. На базі Малої Південної відбулась Міжнародна зустріч дитячих залізниць України, Росії, Білорусі, Німеччини, Угорщини.

З часу заснування дитячої залізниці в гуртках Малої Південної пройшли навчання понад 78 тисяч школярів, багато з яких назавжди пов'язали своє життя з Південною залізницею та працюють на інших залізницях України. Щорічно випускники Малої Південної вступають до залізничних ліцеїв, Харківського коледжу транспортних технологій та Українського державної університету залізничного транспорту.

Щороку з ініціативи керівництва Південної залізниці на дитячій залізниці проводяться конкурси, ігри та масові свята, присвячені відкриттю літніх перевезень, Дню Перемоги, Дню захисту дітей, державним святам -- Дню Незалежності України, на яких проходять виступи творчих колективів Південної залізниці та міста Харкова. Крім того, проводяться благодійні акції - безкоштовні поїздки дітей з інтернатів міста Харкова та області.

Територія дитячої залізниці охайна і доглянута, потопає в зелені дерев та в квітах, вабить своїм мальовничим ландшафтом і яскравими, майже казковими будівлями вокзалу і навчального корпусу.

Дитяча залізниця запрошує харків'ян та гостей міста відвідати Малу Південну та здійснити захоплюючу подорож на поїзді від станції Парк – Лісопарк – Парк.